The Green Woodpecker Trill

Grzyby – czy powinniśmy je jeść?

Odkryte właściwości różnych gatunków grzybów

Od wielu, wielu lat grzyby są wykorzystywane w kuchni. Szczególnie w Polsce są dodatkiem lub bazą wielu dań, np. pierogów, kapusty, makaronu, ryżu, kasz czy zupy. Przez dziesięciolecia panowała opinia, że grzyby nie mają żadnych właściwości zdrowotnych, jedynie walory smakowe. Już kilka lat temu teza ta została jednak obalona i udowodniono, że w grzybach znajdziemy wiele witamin i minerałów. Zobaczmy więc jak prezentują się poszczególne gatunki grzybów i jakie mikroelementy w nich znajdziemy.

Pieprznik jadalny, czyli popularne kurki

Pieprznik jadalny to jeden z najczęściej wykorzystywanych grzybów w polskiej kuchni. Krem kurkowy, makaron czy mięso z kurkami, często goszczą na naszych stołach, szczególnie w okresie letnim. Prawie 10% suchej masy pieprznika jadalnego stanowi wysoko przyswajalne białko. W kurkach znajdziemy również błonnik, witaminy D, E, C, witaminy z grupy B i minerały. Co ciekawe pieprznik jadalny jest lepszym źródłem beta-karotenu niż marchewka czy pomidor!

Borowik – król polskich lasów

Borowiki, czyli najszlachetniejsze grzyby, które znaleźć możemy w polskich lasach, znane są ze swoich niesamowitych walorów smakowych. Oprócz białka i błonnika, w borowikach znajduje się witamina A, D, C, E, witaminy z grupy B i sole mineralne. Na ilość spożywanego borowika powinny jednak uważać osoby, które mają problemy z trawieniem, chityna – rodzaj błonnika, który występuje w borowiku jest ciężkostrawny.

Podgrzybki i maślaki – bogate w antyoksydanty

Podgrzybki to grzyby dość często występujące w Polsce. Charakteryzują się one wysoką dawką antyoksydantów. Mają także sporo białka, mało kalorii oraz zawierają witaminę C. W maślakach znajdują się trzy podstawowe aminokwasy, których organizm ludzki sam nie wytwarza: arginina, lizyna i histydyna. Niestety, w podgrzybkach i maślakach czasami znaleźć można śladowe ilości metali, ważne więc by spożywać te grzyby, pochodzące ze sprawdzonego źródła.

Pieczarki – klasyka, która się nie nudzi

Pieczarki to bardzo popularne grzyby, często wykorzystywane w kuchni polskiej. Sos pieczarkowy, zupa z pieczarek, mięsa faszerowane pieczarkami, czy krokiety z pieczarkami, to tylko kilka popularnych, pieczarkowych dań. I bardzo dobrze, że często goszczą na naszym stole, ponieważ są prawdziwą kopalnią cennych minerałów. Znajdziemy w nich duże ilości wysokowartościowego białka, błonnika, beta-glukanów, selenu, żelaza, potasu, cynku i miedzi.

Shiitake – bogactwo cennych substancji

Grzyby shiitake znane są w tradycyjnej medycynie chińskiej już od 2000 lat. Są wyjątkowo bogate w witaminy i minerały, a ich spożycie może znacząco wpłynąć na poprawę naszej odporności. W shiitake znajdziemy bowiem witaminy z grupy B, witaminę D, wapń, mangan, cynk, sód, fosfor, potas, magnez i żelazo. Grzyby te zawierają także lentinan, czyli rodzaj beta glukanu, który wykazuje działanie niszczące niektórych komórek rakowych.

Warto aby grzyby znajdowały się w naszej diecie, nie tylko ze względu na walory smakowe, ale też odżywcze. Zwracajmy jednak uwagę na to skąd pochodzą nasze grzyby – kupujmy je od sprawdzonych dostawców.

Poleć ten artykuł znajomym!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyszukiwarka

Aktualności wg kategorii

Masz apetyt na grzybowe danie?

Zajrzyj do naszego sklepu i poznaj pełną gamę produktów. Już niebawem uzupełnimy ją o kolejne grzybowe przysmaki!

Dołącz do nas na Facebooku!

Szukaj nas na Instagramie!

[instagram-feed]