The Green Woodpecker Trill

Suszenie grzybów

Jak to robimy w naszych produktach?

Suszenie grzybów w warunkach domowych nie jest niczym skomplikowanym. Jest wiele różnych metod – tych tradycyjnych, jak na przykład suszenie grzybów na sznurku, i tych nowoczesnych, jak używanie specjalnych suszarek do grzybów. Jak jednak przebiega proces suszenia grzybów w przypadku produkcji hurtowej? Jak suszenie wpływa na zachowanie wartości odżywczych w grzybach? Aby zaspokoić Waszą ciekawość przygotowaliśmy artykuł, w którym odpowiemy na te często zadawane pytania.

Dwanaście godzin i kilka etapów suszenia

Podczas suszeniu grzybów, wykorzystywanych w naszych daniach The Green Woodpecker Trill najbardziej skupiamy się na tym, by nie straciły one swoich wartości odżywczych i zachowały całą głębię smaku.

Cały proces suszenia trwa około dwunastu godzin i składa się z kilku etapów. Chcąc zachować wartości odżywcze, stosujemy maksymalną temperaturę ok. 50°C. Jednak ta temperatura jest utrzymywana w komorze suszarniczej tylko przez krótki czas i wyłącznie na jednym z etapów suszenia. Dokładny przebieg i czas suszenia jest ściśle chronioną tajemnicą firmy Jantex.

Suszenie – najmniej inwazyjne

Warto podkreślić, że suszenie jest jednym z najmniej inwazyjnych sposobów przetwarzania grzybów. Do tego, mamy tu do czynienia z bardzo krótkim procesem produkcji, co powoduje maksymalne zachowanie naturalnych składników odżywczych. Inne metody utrwalania grzybów charakteryzują się dużo bardziej skomplikowanym przebiegiem.

Weźmy dla przykładu pieprznika jadalnego, czyli potocznie zwaną kurkę. Jak wygląda dla odmiany mrożenie kurki lub też jej pasteryzacja? Poniżej skrócony opis procesów:

Mrożenie

Kurka tuż przed mrożeniem poddawana jest najpierw blanszowaniu, czyli obróbce cieplnej  w temperaturze około 800C. Potem następuje chłodzenie i magazynowanie. Wszystko odbywa się z udziałem bardzo dużych ilości wody co skutkuje wypłukiwaniem wartości odżywczych. Kolejnym etapem jest zamrażanie kurki, które również odbywa z bardzo dużym udziałem wody i dodatkowo w bardzo niskiej temperatura około –200C.

Przetwory

Proces sterylizacji (np. kurka w zalewie naturalnej) lub pasteryzacji (w zalewie octowej)  jest jeszcze bardziej skomplikowany! Podobnie jak podczas mrożenia, tu również występuje etap blanszowania, ale w temperaturze nawet ok. 900C. Dodatkowo kurka często po blanszowaniu jest zasalana w celu wydłużenia przechowywania.  Następnie jest odsalana i dodatkowo sortowana. Wszystko to odbywa się z udziałem dużej ilości wody i tak jak w przypadku mrożenia, kurka traci cenne składniki odżywcze. Dodatkowo, tuż po zamknięciu kurki w puszcze lub słoiku, gotowy produkt poddawany jest bardzo wysokiej temperaturze. W zależności od rodzaju zalewy i pH produktu, pasteryzacja odbywa się w temperaturze ok. 1000C a sterylizacja powyżej 1230C. Kluczowy jest ponadto czas obróbki termicznej: im większe opakowanie tym dłuższy proces.

Na tym przykładzie, jasno widać, że w procesie suszenia, udział wody jest znikomy. Występuje tu tylko krótkotrwałe mycie tuż przed suszeniem. Kontakt z wodą jest zminimalizowany, co powoduje, że składniki odżywcze są tu na najwyższym poziomie.

Mamy nadzieję, że powyższym artykułem odpowiedzieliśmy na Wasze pytania, dotyczące suszenia naszych grzybów. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, to pamiętajcie, że zawsze możecie napisać do nas wiadomość na naszym Fanpage’u na Facebooku – https://www.facebook.com/TheGreenWoodpeckerTrill.

Poleć ten artykuł znajomym!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyszukiwarka

Aktualności wg kategorii

Masz apetyt na grzybowe danie?

Zajrzyj do naszego sklepu i poznaj pełną gamę produktów. Już niebawem uzupełnimy ją o kolejne grzybowe przysmaki!

Dołącz do nas na Facebooku!

Szukaj nas na Instagramie!

[instagram-feed]