The Green Woodpecker Trill
Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najbardziej uroczystych dni w roku. Od setek lat w Polsce w ten dzień spotykamy się z najbliższymi aby uczcić go świąteczną kolacją. Tradycyjnie, na stole powinno pojawić się 12 potraw. W większości domów Wigilia jest bezmięsna, a na stole dominują ryby, grzyby i warzywa. Podzielimy się z Wami naszymi ulubionymi prostymi przepisami na tradycyjne polskie potrawy wigilijne z dodatkiem suszonych grzybów.
Barszcz jest jedną z najpopularniejszych zup wigilijnych, która zyskała setki przepisów. My jednak polecamy przepis na barszcz wigilijny Smacznej Pyzy: barszczyk wigilijny Smacznej Pyzy lub jeśli wolicie bez zakwasu: barszczyk wigilijny bez zakwasu. To co z reguły odróżnia barszcz wigilijny od tego, który jemy przez cały rok, jest dodatek suszonych grzybów. Zazwyczaj dodaje je się w formie wywaru grzybowego. My proponujemy wywar z suszonych borowików.
Suszone borowiki umyć, zalać zimną wodą i moczyć przez kilka godzin (najlepiej zostawić na noc). Następnie gotować pod przykryciem do miękkości (ok. 40-60 minut), pilnując by nie wykipiały. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Gdy grzyby będą miękkie, wyjąć je. Wywar jest gotowy. Namoczone grzyby z powodzeniem możemy użyć jako składnik kapusty z grzybami, farszu do pierogów, uszek, pasztecików, czy innych dań.
Składniki na farsz:
Kapustę pokroić na 4 części, ugotować, po ugotowaniu wystudzić i wycisnąć, aby pozbyć się nadmiaru wody. Kapustę zmielić lub bardzo drobno posiekać. Ugotowane w wywarze grzyby drobno posiekać, wymieszać z kapustą i podsmażyć na patelni z cebulką. Doprawić solą i pieprzem.
Składniki na ciasto:
Z mąki, jajka soli i wody zagnieść ciasto, cienko rozwałkować i pokroić na kwadraty o boku 2-3 cm. Następnie nanieść farsz i zlepić w formę uszek.
Przepis jest dokładnie taki sam jak na poznańsko-krakowskie uszka z kapustą i grzybami. Oczywiście, możemy trochę inaczej doprawić lub zmienić proporcje kapusty do grzybów. Część osób woli pierogi z kiszoną kapustą – wtedy jako farsz idealnie sprawdzi się posiekana i odparowana kapusta z grzybami. Największa różnica pomiędzy pierogami, a uszkami to oczywiście to, że ciasto na pierogi wykrawamy w kółko i formujemy w pierogi.
Składniki na ciasto:
Drożdże rozetrzeć z cukrem, następnie delikatnie rozprowadzić z mlekiem, dodać mąkę, jaja i masło, na końcu posolić. Wyrobić ciasto.
Jako farsz możesz wykorzystać farsz do uszek lub podsmażyć na patelni pieczarki.
Grzyby (przygotowane w wywarze) drobno pokroić. Kapustę ugotować w wywarze z grzybów. Połączyć grzyby z kapustą. Na patelni zeszklić drobno posiekaną cebulę i wymieszać z kapustą i grzybami.
Mamy nadzieję, że wypróbujecie nasze grzybowe podpowiedzi. Zachęcamy Was do oznaczania naszego profilu na Instagramie @TheGreenWoodpeckerTrill na zdjęciach Waszych świątecznych potraw. Chętnie zobaczymy jak u Was wyglądają potrawy na stole wigilijnym!
Poleć ten artykuł znajomym!
Zajrzyj do naszego sklepu i poznaj pełną gamę produktów. Już niebawem uzupełnimy ją o kolejne grzybowe przysmaki!
to marka należąca do firmy Jantex Foodservice Group Sp. z o.o.
Stara Tuchorza 89, 64-232 Tuchorza, PL
Enheartened by Pictorial