The Green Woodpecker Trill

Grzyby ekologiczne czyli jakie?

Naturalne siedliska i wyselekcjonowane punkty skupu

W telegraficznym skrócie, grzyby ekologiczne to takie, które nie zawierają środków ochrony roślin i pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Muszą to być ściśle określone punkty skupu lub sprawdzeni dostawcy. Grzyby te posiadają tzw. certyfikat ekologiczny.

Certyfikat ekologiczny gwarantuje pozyskanie grzybów z obszarów, gdzie nie są wykonywane żadne opryski przez nadleśnictwa. Firma Jantex, która posiada w swojej ofercie takie właśnie grzyby, wyjaśnia czym jest certyfikat eko i czemu służy.

Co tak naprawdę gwarantuje certyfikat ekologiczny?

Certyfikat ekologiczny gwarantuje pozyskanie grzybów z obszarów, na których nie są wykonywane żadne opryski przez nadleśnictwa. Firma Jantex, która posiada w swojej ofercie takie właśnie grzyby, co roku przechodzi czasochłonny proces certyfikacji. Nadzór w okresie ważności certyfikatu umożliwia ponadto doraźne kontrole.

Jak to wygląda w praktyce?

Jantex ściśle współpracuje z nadleśnictwami – czyli  podstawowymi jednostkami gospodarczymi i organizacyjnymi w strukturze Lasów Państwowych. Stamtąd firma pozyskuje informacje i zaświadczenia dotyczące naturalnych siedlisk grzybów, gdzie nie były stosowane żadne środki ochrony roślin. Grzyby są zbierane przez wykwalifikowanych zbieraczy znających wskazany obszar. Piecze nad finalnym odbiorem grzybów, mają z kolei odpowiednio przygotowane osoby pracujące w punktach skupu.

Co to oznacza w przypadku grzybów uprawnych?

W przypadków grzybów uprawnych, takich jak na przykład pieczarki, certyfikat gwarantuje, że w procesie produkcji oraz dalszego ich przetwarzania, grzyby nie mają kontaktu z żadnymi innymi surowcami nie ekologicznymi:

  • Grzyby rosną w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu.
  • Podłoże wytwarzane jest wyłącznie z ekologicznych surowców, bez grama środków chemicznych. Wszystkie komponenty niezbędne do jego przygotowania posiadają stosowne certyfikaty.
  • Podłoże, gdy nie jest już odpowiednie dla grzybów, znajduje swoje drugie życie. Najczęściej trafia na lokalne pola, stając się stuprocentowym ekologicznym nawozem.
  • W przypadku grzybów uprawnych, bardzo rygorystycznie sprawdzany jest proces ich mycia.
  • Kontroli podlegają również miejsca składowania grzybów, które nie mogą służyć innym nie – ekologicznym produktom.
  • Dodatkowo personel jest przeszkolony w zakresie przetwórstwa grzybów ekologicznych.

 

Certyfikaty ekologiczne trafiają w ręce nielicznych przedsiębiorców. Pragną oni funkcjonować transparentnie, działać edukacyjnie i na samym końcu pozostawić swoim nabywcom świadomy wybór.

Poleć ten artykuł znajomym!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyszukiwarka

Aktualności wg kategorii

Masz apetyt na grzybowe danie?

Zajrzyj do naszego sklepu i poznaj pełną gamę produktów. Już niebawem uzupełnimy ją o kolejne grzybowe przysmaki!

Dołącz do nas na Facebooku!

Szukaj nas na Instagramie!

[instagram-feed]