The Green Woodpecker Trill
Czasem każdego z nas dopada rutyna i poczucie monotonii w kuchni. W głowie pojawia się pustka, choć chcemy przyrządzić coś naprawdę wyjątkowego. Mamy już dość automatycznego gotowania i potrzebujemy odskoczni od tego, co jest nam już doskonale znane. Planujemy zdrowy, dietetyczny obiad, a jednocześnie prosty i szybki w wykonaniu. Czy jest możliwe połączenie tych oczekiwań?
Gdzie szukać inspiracji? A może pójść na skróty i skusić się na gotowe dania? Jest to oczywiście pomysł na szybki obiad, ale warto zapoznać się z ofertą producentów oraz składem i jakością tych mieszanek. Im krótsza etykieta tym lepiej.
The Green Woodpecker Trill może poszczycić się wybornymi i najwyższej jakości gotowymi daniami typu kaszotto i risotto, do których przygotowania nie wykorzystuje żadnych wzmacniaczy smaku ani konserwantów. Potrawy skomponowane są ze składników pochodzących od sprawdzonych dostawców. Ryż arborio (z włoskich upraw), kasza gryczana biała, suszone grzyby czy włoszczyzna tworzą bukiet, który smakiem zadowoli nawet bardzo wymagające podniebienia. To nie są dania błyskawiczne z grupy “instant”, ale do ich przygotowania potrzeba niewiele czasu, bo niecałe pół godziny. Producent nie dodaje też do tych potraw soli, pozostawiając decyzję o jej wykorzystaniu każdemu konsumentowi. Grzyby są suszone ciepłym strumieniem powietrza, który powoduje pozbycie się z nich nadmiaru wody, ale jednocześnie nie pozbawia ich wartości odżywczych.
Jednym z proponowanych dań, cieszącym się powodzeniem wśród konsumentów, jest kaszotto z kurkami o pojemności 230 gramów (wystarczy dla 2- 3 osób). Mieszanka składa się z kaszy gryczanej białej (89% pojemności całkowitej) od polskich dostawców, wybornej włoszczyzny (5,8%) i oczywiście dużej dawki leśnych skarbów (5,2%). Do wykonania kaszotto z grzybami potrzebne będą:
Oprócz zaproponowanego kaszotto, dostępne są jeszcze inne dania z grzybami. To nie tylko smaczny i prosty pomysł na obiad, ale też bogactwo minerałów i witamin, tak potrzebnych każdemu z nas. W przypadku powyższej mieszanki, producent informuje nas, że na 100 g produktu, przed ugotowaniem, przypada:
Takie gotowe kaszotto, jak widać, w żaden sposób nie jest zapychaczem. To pełnowartościowe danie, które można przygotować zgodnie z sugestiami producenta lub pokusić się o własne modyfikacje i dodatki.
Podobne danie można też przyrządzić samodzielnie całkowicie od podstaw i na wiele sposobów. To, jakie składniki będą królowały na naszym talerzu zależy od naszej chęci i wyobraźni. Kaszę można zastąpić ryżem i wtedy powstanie nam iście włoskie risotto z grzybami. Możemy też wykorzystać inne dodatki niż grzyby. Jeśli chcemy serwować posiłki z włączeniem warzyw świeżych i sezonowych, wystarczy tylko umiejętnie dopasować smaki i tytuł domowego mistrza kuchni mamy zapewniony!
Dlaczego pojawiła się propozycja przygotowania kaszotto z grzybami? Miało być wyjątkowo, niecodziennie i zdrowo. Ponadto chcemy zaoszczędzić na czasie. Czy jest to możliwe? Jest! Jak podkreślają kucharze, kaszotto i risotto to dania jednogarnkowe. Jednak rozszerzając myśl, można przedstawić kilka ważkich powodów skupienia się akurat na powyższych daniach:
Na czym polega fenomen grzybów? Jak przygotować grzyby, by wydobyć z nich przepyszny smak, nie zmniejszając prozdrowotnego wpływu na organizm? Czy grzyby są zdrowe? Czy każdy może je spożywać?
Pytania się mnożą, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Przede wszystkim, grzyby muszą być zbierane przez osoby, które doskonale się na nich znają, potrafią rozpoznać gatunki jadalne i wyeliminować te trujące. W tej kwestii nie warto eksperymentować.
Poza tym, w połączeniu z niektórymi składnikami (na przykład tłustą śmietaną) mogą być ciężkostrawne. Dlatego warto dowiedzieć się, jak umiejętnie przygotować grzyby i z czym ich nie serwować. Ta rada okazuje się szczególnie ważna w przypadku osób, które mają wrażliwy układ pokarmowy i wolniejszą przemianę materii lub cierpią na poważne choroby wątroby lub nerek.
Jeśli planujemy samodzielnie wykonać zapasy w naszej spiżarni przygotowując tym samym porcję zdrowia na zimę, musimy znać kilka zasad na temat tego jak suszyć grzyby. Tutaj najważniejsza jest pierwsza obróbka, gdyż pod żadnym pozorem nie myjemy naszych egzemplarzy. Możemy jedynie oczyścić je na sucho. Techniki suszenia zaczynają się od tych naturalnych, przy wykorzystaniu sznureczka i słońca, a kończą na suszarkach do warzyw i grzybów. Należy pamiętać, że są to procesy czasochłonne, które wymagają cierpliwości i precyzji. Warto bowiem, postarać się o doskonały i pełnowartościowy susz, który nada charakteru kulinarnym dziełom. Pamiętajmy też o właściwym przechowywaniu, o zapewnieniu czystego, suchego i szczelnego pojemnika i wrzuceniu do każdej porcji jednego liścia laurowego. Ten, bowiem, zapewni skuteczną ochronę przed molami. Przed przyrządzaniem koniecznie trzeba dokładnie umyć suszone grzyby, by pozbyć się resztek leśnych zanieczyszczeń.
Skoro decydujemy się na to, by zaprosić kapeluszniki do naszej kuchni powiedzmy sobie otwarcie, jak bardzo skorzystamy na skonsumowaniu ich?
Otóż, zarówno grzyby świeże, jak i grzyby suszone dostarczają nam wiele dobrego. Ale mówiąc dokładniej, te suszone, zdecydowanie bardziej zaspokoją dzienne zapotrzebowanie na, chociażby, białko! Dlaczego tak się dzieje? Grzyb średnio składa się w 85% z wody. Pozbawiony jej wskutek suszenia, będzie zawierał głównie białko i to takie, które zbudowane jest z prawie wszystkich aminokwasów, w tym egzogennych (rodzaj aminokwasów, których ludzki organizm sam nie produkuje i musi dostarczać z przyswajanych pokarmów). Proteiny pochodzenia grzybowego są świetnie wchłaniane przez człowieka, a same grzyby są niskokaloryczne. Prócz tych związków budulcowych, poprzez jedzenie grzybów zapewnimy sobie solidną porcję witamin i minerałów (witaminy z grupy B, witaminy C, D i E, potas, wapń, jod, mangan, żelazo, fosfor, czy selen). Grzyby to nie tylko świetne źródło białka – są też źródłem błonnika, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Badania laboratoryjne niektórych gatunków dowiodły o wpływie niektórych gatunków na walkę z wirusami, bakteriami, komórkami nowotworowymi, na regulację ciśnienia krwi, przywracanie właściwego poziomu cholesterolu. Dlatego potrawy z grzybów są w pełni świadomie regularnie serwowane w wielu domach.
Do pewnego momentu królowała w domach Polaków, ale nie ze względu na swój wygląd. Jest ona raczej niepozorną, niezbyt dużą rośliną o białych kwiatach. Jednak jej powszechność sprawiała, że każdy miał do niej dostęp i tym samym była tania. Jedzoną ją w towarzystwie sosów, na ziemiach Słowian popularna też była kasza z grzybami, kasza gryczana z suszonymi grzybami. Trochę później została wyparta przez inne składnik i stała się jedynie dodatkiem do mięs.
Od kilku lat obserwujemy jak wraca do łask. Właściwie, wraca w pięknym stylu, bo dziś nie trudno dowiedzieć się, co można zyskać poprzez jej spożywanie. Jest też lekkostrawna i niskokaloryczna, dlatego chętnie włączana do diet odchudzających. Zmienił się też sposób nazywania tego typu dań. Skromna “kasza z grzybami” jest określana jako kaszotto z grzybami leśnymi lub bardziej poetycko “Kaszotto z dodatkiem leśnych skarbów”. Jak zwał, tak zwał, ale prawda o prozdrowotnych właściwościach kasz i grzybów jest nie do podważenia.
Kasza gryczana nie zawiera glutenu, bo nie jest pozyskiwana ze zbóż. To doskonałe źródło błonnika, dlatego mogą, a nawet, powinny spożywać ją osoby cierpiące na nietolerancję, czy alergię na gluten. W jej składzie wymienia się też białko, co czyni ją pożądaną w diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Gryka jest źródłem kwercetyny działającej przeciwnowotworowo, rutyny, która wzmacnia naczynia krwionośne zapobiegając żylakom i krwotokom. Nie zakwasza organizmu, a dostarcza mu sporą dawkę potasu, żelaza, kwasu foliowego, magnezu, selenu, fosforu, krzemu, cynku, miedzi, witaminy E, witamin z grupy B.
Według tabeli wartości odżywczych, 100 gramów kaszy gryczanej prażonej (surowej) dostarcza:
W zależności od rodzaju ryżu, ilości dostarczanych składników odżywczych różnią się od siebie. Niemniej, najważniejsza zasada jest taka, że nie można go rozgotować, bo traci wówczas na swych właściwościach. Zarówno biały, jak i brązowy, zawiera dużą ilość węglowodanów złożonych. Jest ważnym źródłem potasu, żelaza, magnezu i cynku. Ryż biały o długich ziarnach dostarcza dużą ilość błonnika i jest lekkostrawny. Japończycy po mistrzowsku łączą go z darami mórz i oceanów, włosi natomiast, przyrządzają z niego przepyszne risotto – danie łatwe i szybkie w przygotowaniu!
A więc jednak! Do tablicy wywołujemy dziś kaszę gryczaną, grzyby i ryż. To będzie nasza baza i dodatek numer jeden. Zdradzimy jak zrobić pełnowartościowe risotto i równie smaczne kaszotto wykorzystując niewiele składników?
Pierwszą propozycją będzie kaszotto z grzybami – prosty i szybki pomysł na zdrowy obiad.
Na patelni rozgrzewamy olej, do którego dorzucamy posiekaną cebulę i czosnek. Po krótkim podsmażeniu dodajemy kaszę gryczaną i całość dokładnie mieszamy. Partiami dolewamy bulion i gotujemy na wolnym ogniu, aż do wchłonięcia płynu. Opcjonalnie dodajemy białe wino. Nada ono potrawie ciekawego smaku, a obróbka termiczna pozbawi je zawartości alkoholu. Dodajemy posiekane świeże pieczarki (lub pokrojone grzyby suszone), które wcześniej przez około półtorej godziny moczyliśmy w wodzie). W kolejnym kroku pozbawiamy pomidora skórki i gniazda nasiennego, siekamy i dodajemy do pozostałych składników. Doprawiamy solą, pieprzem i papryką w zależności od naszych preferencji. Na sam koniec gotowania dosypujemy prażone na suchej patelni orzechy. Całość mieszamy. Danie najlepiej smakuje na ciepło.
Powyższa propozycja oczywiście może być wykonana z dodatkiem suszonych grzybów. Zamiast świeżych pieczarek wykorzystujemy suszone grzyby leśne. Gdzie kupić suszone grzyby? Na co zwrócić uwagę? Stawiając na jakość, można wybrać spośród tego, co proponuje The Green Woodpecker Trill (borowik, podgrzybek, pieprznik jadalny, pieczarka). Grzyby pochodzą od solidnych dostawców i są w odpowiedni sposób suszone. Dzięki temu, w jednym opakowaniu zamknięta jest maksymalna dawka natury i świeżości.
Również świeże pomidory mogą być zastąpione tymi suszonymi. Wtedy idealnie nadadzą się suszone pomidory w zalewie. Trzeba jednak pamiętać, żeby zmniejszyć ilość soli, którą zamierzamy doprawić nasze kulinarne dzieło. Otrzymamy wówczas kaszotto z suszonymi grzybami, które będzie niezwykle aromatycznym i kuszącym zaproszeniem do stołu.
Dla wielbicieli ryżu i risotto, przygotujemy zielone risotto z grzybami. Zamiast kaszy wybieramy ryż, który jest równie dietetyczny i na długo dodaje energii. Jest to jednocześnie rozwiązanie dylematu jak zrobić szybki obiad?
Półtorej godziny przed rozpoczęciem kuchennych wojaży, grzyby suszone zalewamy gorącą wodą i odstawiamy do zmięknięcia. Na dużej patelni podgrzewamy wybrany przez nas tłuszcz. Cebulę kroimy w piórka, czosnek w drobne cząstki i razem podsmażamy, dbając o to, by nie przypalić czosnku. Następnie dosypujemy ryż i mieszamy dokładnie tak, aby każde ziarno zrobiło się szkliste. Przygotowany wcześniej bulion warzywny dolewamy partiami, za każdym razem czekając, aż nasz ryż wchłonie cały wywar. Opcjonalnie dolewamy również wino. W międzyczasie kroimy grzyby w paseczki i dodajemy do ryżu. Po kilku minutach wrzucamy też groszek. Całość przyprawiamy solą i pieprzem. Szpinak, bazylię, słonecznik z dodatkiem oliwy i oregano mielimy blenderem. Tak otrzymane zielone pesto dodajemy do naszej potrawy na około 5 minut przed zakończeniem gotowania. Wszystko mieszamy i podajemy jeszcze ciepłe.
Propozycją dedykowaną osobom, które nie wyobrażają sobie dnia bez mięsa jest kolejne danie – polski kurczak na chińską nutę. Dlaczego akurat taka nazwa? Nie będzie to typowe danie chińskie, jedynie inspirowane smakami azjatyckimi.
Pierś z kurczaka pokroić w kostkę i zalać marynatą przygotowaną z jogurtu, oliwy, imbiru, 1 łyżeczki kminku, papryki ostrej i cynamonu. Odstawić na kilka godzin (najlepiej na całą noc) do lodówki. Suszone grzyby zalać wrzątkiem i pozostawić do zmięknięcia na 2 godziny. Po tym czasie wodę odlać, a grzyby pokroić w cienkie paski. Na głębokiej patelni podsmażyć krótko, osuszone z nadmiaru marynaty, mięso z dwóch stron. W oddzielnym garnku roztopić masło i podsmażyć na nim czosnek dodając kminek, słodką paprykę i (opcjonalnie) ostrą paprykę. Wszystko dokładnie wymieszać, a następnie dodać przecier pomidorowy, sól, cukier, ocet i gotować na wolnym ogniu, pod przykryciem około 10 minut. Po tym czasie dodać mięso, grzyby i kiełki. Gotować do momentu, w którym mięso zyska delikatność i miękkość – około 15 minut. Śmietankę należy dodawać powoli, kiedy danie zestawimy już z ognia. Ryż ugotować na sypko i podawać z mięsem. Potrawa zdecydowanie najlepiej smakuje na gorąco.
To, co serwujemy na talerzu zależy od nas i na pewno jest ważne. Pomysł na szybki obiad może okazać się świetną propozycją, bo łączącą doskonały smak z pełnowartościowym daniem. Zdrowy i dietetyczny obiad ma znaczenie w żywieniu całej rodziny i nie wymaga szczególnych umiejętności, a jedynie chęci i nieco wiedzy na temat wykorzystywanych składników.
Do zobaczenia w kuchni!
Poleć ten artykuł znajomym!
Zajrzyj do naszego sklepu i poznaj pełną gamę produktów. Już niebawem uzupełnimy ją o kolejne grzybowe przysmaki!
to marka należąca do firmy Jantex Foodservice Group Sp. z o.o.
Stara Tuchorza 89, 64-232 Tuchorza, PL
Enheartened by Pictorial